- Tillbehör & Reservdelar till Släpvagn
- Axel & hjulbroms
- Båttillbehör
- Bromsbackar/ Hjullager / bromswire
- Chassidelar och tillbehör
- Däck till släpvagn
- Elsystem och belysning
- Gallergrindar / Fällbar ramp
- Gasfjäder/ändstycken
- Kapell
- Lämmar till släpvagn
- Lasta och säkra
- Övrigt / Wt Släp
- Påskjut & kulkoppling
- Släpvagnslås
- Stödhjul / stödben
- Vinschar / Tillbehör vinschar
Släpvagn » Produkter » Båttrailers, Båtsläp, Båtvagnar och Båttransport » Båttrailer 1500 kg Bromsad 80 km/h Passar båtar upp till 7,2 meter
Passar båtar upp till 7,1 m / 21ft
En båttrailer för den kräsne…..
| LASTFÖRMÅGA | |
|---|---|
| Maxlast | 1177 kg |
| MÅTT OCH VIKT PÅ SLÄPET | |
|---|---|
| Totalvikt | 1500 kg |
| Tjänstevikt | 323 kg |
| Totalbredd | 218 cm |
| Totallängd | Totallängd 8,4m (Se bild till vänster, B=1,2m C=7,2m) |
| Axeltyp och Tillverkare | En axlad gummifjädring, AL-KO Vattentät, flyttbar för att få rätt kultryck |
| Hjuldimension | 185 R14C |
| Chassi | |
|---|---|
| Stödhjul | Ja Automatiskt 250kg |
| Skärmar i polyethylene | Ja |
| En 13-polig kontakt med kabel ingår | Ja |
| Ram av svetsat kvalitét stål, varm galvaniserad, ej skruvat | Ja |
| Belysningssystem enligt Trafiksäkerhetsverkets bestämmelser | Ja |
| Stoppklossar | Ja |
| Ramper. | Avtagbar och justerbar bakramp |
| Påskjutsenhet | Ja, AL-KO 1600kg |
| Påskjuts broms | Ja, AL-KO 1600kg |
| Vinsch | Ja Knott som klarar lastvikten |
| Kölrullar | 4 |
| Sidorrullar | 4*2 |
| Tvärbalkar | 60x40x3 |
| Justerbar axel | Ja |
| Vinschtorn | Ja |
| Justerbara sidorullar | Ja 1015mm |
| Bredd mellan skärmar | 174cm |
| Antal tvärbalkar | 4 |
| ÖVRIG INFO OM SLÄPET | |
|---|---|
| Helsvetsat chassi . Varmförzinkad .Vattensäkra nav. Automatiskt Vevbart stödhjul .Vikbar/Vattensäker belysning med Led. Vinsch och flyttbart torn. | |
WT Trailers släpvagnar bygger på en helsvetsad ram i europeiskt konstruktionsstål med viktreducerande håltagningar som ger låg vikt och bibehållen styrka.
Med varmgalvaniserad ytbehandling får du ett långsiktigt korrosionsskydd och en stabil konstruktion utan risk för glappande bultförband.
Utvecklat med 30 års erfarenhet inom släptillverkning.
Båttrailer 1500 kg Bromsad 80 km/h Passar båtar upp till 7,2 meter
53 900 kr inkl. moms43 120 kr exkl. moms42 900 kr inkl. moms34 320 kr exkl. moms
Delbetalning från 1 428 kr/månad
Delbetalning från 1 428 kr/månad
Svenskdesignade släp
Byggda och anpassade för tuffa nordiska förhållanden.






Passar båtar upp till 7,1 m / 21ft
En båttrailer för den kräsne…..
I lager
Bygg ditt släp

1 × WT Trailer Släpvagnslås
I lager

1 × Spännband, 6 meter, med spännare 2000 kg
I lager

1 × Sommardäck + fälg 14tum, 5 bultar, 185R / 14C för Biltransportssläp och Maskintrailers
I lager
1 390 kr inkl. moms1 112 kr exkl. moms

1 × Hjul 185R14C 8pr 104/102N LL Green-Max Winter Dubb
1 790 kr inkl. moms1 432 kr exkl. moms

1 × Dragskydd Valeryd 120x62 cm
I lager
195 kr inkl. moms156 kr exkl. moms
🛒 Få en offert i 4 enkla steg!
Vill du begära en offert istället för att köpa direkt? Följ dessa enkla steg:
1. Lägg artiklar i varukorgen
Klicka på "Lägg till i varukorgen" för produkten (och eventuella tillägg).
2. Gå till varukorgen
Granska dina val genom att klicka på "Visa kundvagn."
3. Klicka på "BE OM OFFERT"
Klicka på knappen "BE OM OFFERT" i din varukorg för att öppna formuläret för offertförfrågan.
4. Fyll i dina uppgifter
Fyll i snabbformuläret med dina kontaktuppgifter och krav. Skicka in så återkommer vi till dig!
Artikelnr:
WT-BBP80589
Kategori: Båttrailers, Båtsläp, Båtvagnar och Båttransport
Etikett: Alla släp
| LASTFÖRMÅGA | |
|---|---|
| Maxlast | 1177 kg |
| MÅTT OCH VIKT PÅ SLÄPET | |
|---|---|
| Totalvikt | 1500 kg |
| Tjänstevikt | 323 kg |
| Totalbredd | 218 cm |
| Totallängd | Totallängd 8,4m (Se bild till vänster, B=1,2m C=7,2m) |
| Axeltyp och Tillverkare | En axlad gummifjädring, AL-KO Vattentät, flyttbar för att få rätt kultryck |
| Hjuldimension | 185 R14C |
| Chassi | |
|---|---|
| Stödhjul | Ja Automatiskt 250kg |
| Skärmar i polyethylene | Ja |
| En 13-polig kontakt med kabel ingår | Ja |
| Ram av svetsat kvalitét stål, varm galvaniserad, ej skruvat | Ja |
| Belysningssystem enligt Trafiksäkerhetsverkets bestämmelser | Ja |
| Stoppklossar | Ja |
| Ramper. | Avtagbar och justerbar bakramp |
| Påskjutsenhet | Ja, AL-KO 1600kg |
| Påskjuts broms | Ja, AL-KO 1600kg |
| Vinsch | Ja Knott som klarar lastvikten |
| Kölrullar | 4 |
| Sidorrullar | 4*2 |
| Tvärbalkar | 60x40x3 |
| Justerbar axel | Ja |
| Vinschtorn | Ja |
| Justerbara sidorullar | Ja 1015mm |
| Bredd mellan skärmar | 174cm |
| Antal tvärbalkar | 4 |
| ÖVRIG INFO OM SLÄPET | |
|---|---|
| Helsvetsat chassi . Varmförzinkad .Vattensäkra nav. Automatiskt Vevbart stödhjul .Vikbar/Vattensäker belysning med Led. Vinsch och flyttbart torn. | |
WT Trailers släpvagnar bygger på en helsvetsad ram i europeiskt konstruktionsstål med viktreducerande håltagningar som ger låg vikt och bibehållen styrka.
Med varmgalvaniserad ytbehandling får du ett långsiktigt korrosionsskydd och en stabil konstruktion utan risk för glappande bultförband.
Utvecklat med 30 års erfarenhet inom släptillverkning.
Relaterade produkter
Släp med kapell – obromsat standard 250
Delbetalning från 722 kr/månad
Proffs 252 obromsad släpvagn med gallergrindar
Delbetalning från 915 kr/månad
Lastutrymme: 252 x 132 x 92 cm
Totalvikt: 750 kg / 650 kg
Släp med kapell – obromsat proffs 252 750 kg
Delbetalning från 980 kr/månad
Proffs 252 Bromsat släpvagn totalvikt 750/1000/1200 eller 1300 kg med gallergrindar, Släpet har en 1300 kg axel
Delbetalning från 1 106 kr/månad
Lastutrymme: 252 x 132 x 92 cm
Totalvikt: 750/1000/1200 kg /1300kg
Båttrailer 3500 kg Bromsad 80 km/h Passar båtar upp till 8,9 meter
Delbetalning från 2 782 kr/månad
