- Tillbehör & Reservdelar till Släpvagn
- Axel & hjulbroms
- Båttillbehör
- Bromsbackar/ Hjullager / bromswire
- Chassidelar och tillbehör
- Däck till släpvagn
- Elsystem och belysning
- Gallergrindar / Fällbar ramp
- Gasfjäder/ändstycken
- Kapell
- Lämmar till släpvagn
- Lasta och säkra
- Övrigt / Wt Släp
- Påskjut & kulkoppling
- Släpvagnslås
- Stödhjul / stödben
- Vinschar / Tillbehör vinschar
Släpvagn » Produkter » Båttrailers, Båtsläp, Båtvagnar och Båttransport » Båttrailer 3000 kg Bromsad 80 km/h Passar båtar upp till 8,3 meter
Tar båtar upp till 8,7 meter
En mycket prisvärd båttrailer för den kräsne…
| LASTFÖRMÅGA | |
|---|---|
| Maxlast | 2455 kg |
| MÅTT OCH VIKT PÅ SLÄPET | |
|---|---|
| Totalvikt | 3000 kg |
| Tjänstevikt | 545 kg |
| Totalbredd | 238 cm |
| Totallängd | Totallängd 9,4m(Se bild till vänster, B=1,2m C=8,3m) |
| Axeltyp och Tillverkare | Två axlad gummifjädring, AL-KO 1500kg Vattentät, flyttbar för att få rätt kultryck |
| Hjuldimension | 185 R14C |
| Chassi | |
|---|---|
| Invändiga lastöglor | Ja |
| Stödhjul | Ja, automatiska 500 kg |
| Skärmar i polyethylene | Ja |
| En 13-polig kontakt med kabel ingår | Ja |
| Belysningssystem enligt Trafiksäkerhetsverkets bestämmelser | Ja |
| Stoppklossar | Ja |
| Vinsch | Knott som klarar lastvikten |
| Gjuten kulhandske. | Ja, AL-KO 3500 kg |
| Kölrullar | 5st |
| Sidorrullar | 6x2 |
| Tvärbalkar | Ja, (80x40x3) |
| Justerbar axel | Ja |
| Vinschtorn | Ja |
| Justerbara sidorullar | Ja |
| Bakramp | Led belysning som man viker åt sidan |
| Antal tvärbalkar | 5 |
| ÖVRIG INFO OM SLÄPET | |
|---|---|
| Helsvetsat chassi . Varmförzinkad .Vattensäkra nav. Automatiskt Vevbart stödhjul .Vikbar/Vattensäker belysning med Led. Vinsch och flyttbart torn. | |
WT Trailers släpvagnar bygger på en helsvetsad ram i europeiskt konstruktionsstål med viktreducerande håltagningar som ger låg vikt och bibehållen styrka.
Med varmgalvaniserad ytbehandling får du ett långsiktigt korrosionsskydd och en stabil konstruktion utan risk för glappande bultförband.
Utvecklat med 30 års erfarenhet inom släptillverkning.
Båttrailer 3000 kg Bromsad 80 km/h Passar båtar upp till 8,3 meter
92 900 kr inkl. moms74 320 kr exkl. moms74 900 kr inkl. moms59 920 kr exkl. moms
Delbetalning från 2 460 kr/månad
Delbetalning från 2 460 kr/månad
Svenskdesignade släp
Byggda och anpassade för tuffa nordiska förhållanden.






Tar båtar upp till 8,7 meter
En mycket prisvärd båttrailer för den kräsne…
I lager
Bygg ditt släp

1 × Släpvagnslås till större släp och trailers
I lager
699 kr inkl. moms559.20 kr exkl. moms

1 × Spännband, 6 meter, med spännare 2000 kg
I lager

1 × Reservdäck 165 R13C
I lager
1 190 kr inkl. moms952 kr exkl. moms

1 × Dragskydd Valeryd 120x62 cm
I lager
195 kr inkl. moms156 kr exkl. moms
🛒 Få en offert i 4 enkla steg!
Vill du begära en offert istället för att köpa direkt? Följ dessa enkla steg:
1. Lägg artiklar i varukorgen
Klicka på "Lägg till i varukorgen" för produkten (och eventuella tillägg).
2. Gå till varukorgen
Granska dina val genom att klicka på "Visa kundvagn."
3. Klicka på "BE OM OFFERT"
Klicka på knappen "BE OM OFFERT" i din varukorg för att öppna formuläret för offertförfrågan.
4. Fyll i dina uppgifter
Fyll i snabbformuläret med dina kontaktuppgifter och krav. Skicka in så återkommer vi till dig!
Artikelnr:
WT-BBP80716
Kategori: Båttrailers, Båtsläp, Båtvagnar och Båttransport
Etikett: Alla släp
| LASTFÖRMÅGA | |
|---|---|
| Maxlast | 2455 kg |
| MÅTT OCH VIKT PÅ SLÄPET | |
|---|---|
| Totalvikt | 3000 kg |
| Tjänstevikt | 545 kg |
| Totalbredd | 238 cm |
| Totallängd | Totallängd 9,4m(Se bild till vänster, B=1,2m C=8,3m) |
| Axeltyp och Tillverkare | Två axlad gummifjädring, AL-KO 1500kg Vattentät, flyttbar för att få rätt kultryck |
| Hjuldimension | 185 R14C |
| Chassi | |
|---|---|
| Invändiga lastöglor | Ja |
| Stödhjul | Ja, automatiska 500 kg |
| Skärmar i polyethylene | Ja |
| En 13-polig kontakt med kabel ingår | Ja |
| Belysningssystem enligt Trafiksäkerhetsverkets bestämmelser | Ja |
| Stoppklossar | Ja |
| Vinsch | Knott som klarar lastvikten |
| Gjuten kulhandske. | Ja, AL-KO 3500 kg |
| Kölrullar | 5st |
| Sidorrullar | 6x2 |
| Tvärbalkar | Ja, (80x40x3) |
| Justerbar axel | Ja |
| Vinschtorn | Ja |
| Justerbara sidorullar | Ja |
| Bakramp | Led belysning som man viker åt sidan |
| Antal tvärbalkar | 5 |
| ÖVRIG INFO OM SLÄPET | |
|---|---|
| Helsvetsat chassi . Varmförzinkad .Vattensäkra nav. Automatiskt Vevbart stödhjul .Vikbar/Vattensäker belysning med Led. Vinsch och flyttbart torn. | |
WT Trailers släpvagnar bygger på en helsvetsad ram i europeiskt konstruktionsstål med viktreducerande håltagningar som ger låg vikt och bibehållen styrka.
Med varmgalvaniserad ytbehandling får du ett långsiktigt korrosionsskydd och en stabil konstruktion utan risk för glappande bultförband.
Utvecklat med 30 års erfarenhet inom släptillverkning.
Relaterade produkter
Båttrailer 500 kg Obromsad EU släp. 80 km/h Passar båtar upp till 4,3 meter
Delbetalning från 528 kr/månad
Reklamsläp
Delbetalning från 948 kr/månad
Släp med kapell – Proffs 252 750/1000/1200/1300 kg
Delbetalning från 1 173 kr/månad
Lastutrymme: 252 x 132 x 150 cm
Totalvikt: 750/1000/1200/1300 kg
Proffs Boggie 292 Bromsad med gallergrindar
Delbetalning från 1 557 kr/månad
Båttrailer 2700 kg Bromsad 80 km/h Passar båtar upp till 8,3 meter
Delbetalning från 2 286 kr/månad
