- Tillbehör & Reservdelar till Släpvagn
- Axel & hjulbroms
- Båttillbehör
- Bromsbackar/ Hjullager / bromswire
- Chassidelar och tillbehör
- Däck till släpvagn
- Elsystem och belysning
- Gallergrindar / Fällbar ramp
- Gasfjäder/ändstycken
- Kapell
- Lämmar till släpvagn
- Lasta och säkra
- Övrigt / Wt Släp
- Påskjut & kulkoppling
- Släpvagnslås
- Stödhjul / stödben
- Vinschar / Tillbehör vinschar
Släpet som är tillverkat för tuffa tag. Både för privatpersoner och företag, för daglig användning.
Tippbart
OBS. Med 1300kg Alko-Kober axel
| LASTFÖRMÅGA | |
|---|---|
| Maxlast | 688/888/988kg |
| Lastutrymme (L x B x H) | 292 x 142 x 130 cm |
| Lämhöjd | 30 cm |
| MÅTT OCH VIKT PÅ SLÄPET | |
|---|---|
| Totalvikt | 1000 kg / 1200 kg / 1300 kg |
| Tjänstevikt | 312 kg utan kåpa |
| Totalbredd | 192 cm |
| Totallängd | 440 cm |
| Total lasthöjd | 50 cm från mark till golv skiva |
| Axeltyp och Tillverkare | En axlad gummifjädring, AL-KO / KNOTT |
| Hjuldimension | 165/13 c 5 bult |
| Chassi | |
|---|---|
| Invändiga lastöglor | Ja |
| Stödhjul | Ja |
| Skärmar i polyethylene | Ja |
| En 13-polig kontakt med kabel ingår | Ja |
| Kulhandske | Ja |
| Ram av svetsat kvalitét stål, varm galvaniserad, ej skruvat | Ja |
| Plywoodgolv med halkfri yta som är vattenbeständig | Ja, 12 mm |
| Tippbart lastutrymme | Ja |
| Belysningssystem enligt Trafiksäkerhetsverkets bestämmelser | Ja |
| Förstärkt baklämm | Ja, så man kan köra upp gräsklippare och dylikt |
| Skydd för kulhandsken | Ja |
| Stoppklossar | Ja |
| ÖVRIG INFO OM SLÄPET | |
|---|---|
| Kulhöjd - 36cm | |
WT Trailers släpvagnar bygger på en helsvetsad ram i europeiskt konstruktionsstål med viktreducerande håltagningar som ger låg vikt och bibehållen styrka.
Med varmgalvaniserad ytbehandling får du ett långsiktigt korrosionsskydd och en stabil konstruktion utan risk för glappande bultförband.
Utvecklat med 30 års erfarenhet inom släptillverkning.
Kåpsläp P292 bromsat 1000/1200/1300kg
53 900 kr inkl. moms43 120 kr exkl. moms 42 900 kr inkl. moms34 320 kr exkl. moms
Delbetalning från 1 428 kr/månad
Delbetalning från 1 428 kr/månad
Svenskdesignade släp
Byggda och anpassade för tuffa nordiska förhållanden.






Släpet som är tillverkat för tuffa tag. Både för privatpersoner och företag, för daglig användning.
Tippbart
OBS. Med 1300kg Alko-Kober axel
Bygg ditt släp

1 × WT Trailer Släpvagnslås
I lager

1 × Stödben till släpvagn, komplett set (2st)
I lager
990 kr inkl. moms792 kr exkl. moms

1 × Skruvtipp set för Släpvagn 400kg
I lager
1 990 kr inkl. moms1 592 kr exkl. moms

1 × Adapter: 13 poler på bil till 7 poler på släp
I lager
129 kr inkl. moms103.20 kr exkl. moms

1 × Spännband, 6 meter, med spännare 2000 kg
I lager

1 × Stoppkloss med fäste (1st)
I lager
159 kr inkl. moms127.20 kr exkl. moms

1 × Montering av jaxalkåpa
I lager
1 450 kr inkl. moms1 160 kr exkl. moms

2 × Dubbdäck på fälg 165R13C 8pr 94/93Q Tracmax Ice-Plus SR1 Dubb - 5 bulthål
1 490 kr inkl. moms1 192 kr exkl. moms

1 × Reservdäck 165 R13C
I lager
1 190 kr inkl. moms952 kr exkl. moms

1 × Dragskydd Valeryd 120x62 cm
I lager
195 kr inkl. moms156 kr exkl. moms

1 × Släpvagnslås CombiLock, SSF-godkända, 60mm Grön, Bult 12mm
I lager
2 822 kr inkl. moms2 257.60 kr exkl. moms
🛒 Få en offert i 4 enkla steg!
Vill du begära en offert istället för att köpa direkt? Följ dessa enkla steg:
1. Lägg artiklar i varukorgen
Klicka på "Lägg till i varukorgen" för produkten (och eventuella tillägg).
2. Gå till varukorgen
Granska dina val genom att klicka på "Visa kundvagn."
3. Klicka på "BE OM OFFERT"
Klicka på knappen "BE OM OFFERT" i din varukorg för att öppna formuläret för offertförfrågan.
4. Fyll i dina uppgifter
Fyll i snabbformuläret med dina kontaktuppgifter och krav. Skicka in så återkommer vi till dig!
| LASTFÖRMÅGA | |
|---|---|
| Maxlast | 688/888/988kg |
| Lastutrymme (L x B x H) | 292 x 142 x 130 cm |
| Lämhöjd | 30 cm |
| MÅTT OCH VIKT PÅ SLÄPET | |
|---|---|
| Totalvikt | 1000 kg / 1200 kg / 1300 kg |
| Tjänstevikt | 312 kg utan kåpa |
| Totalbredd | 192 cm |
| Totallängd | 440 cm |
| Total lasthöjd | 50 cm från mark till golv skiva |
| Axeltyp och Tillverkare | En axlad gummifjädring, AL-KO / KNOTT |
| Hjuldimension | 165/13 c 5 bult |
| Chassi | |
|---|---|
| Invändiga lastöglor | Ja |
| Stödhjul | Ja |
| Skärmar i polyethylene | Ja |
| En 13-polig kontakt med kabel ingår | Ja |
| Kulhandske | Ja |
| Ram av svetsat kvalitét stål, varm galvaniserad, ej skruvat | Ja |
| Plywoodgolv med halkfri yta som är vattenbeständig | Ja, 12 mm |
| Tippbart lastutrymme | Ja |
| Belysningssystem enligt Trafiksäkerhetsverkets bestämmelser | Ja |
| Förstärkt baklämm | Ja, så man kan köra upp gräsklippare och dylikt |
| Skydd för kulhandsken | Ja |
| Stoppklossar | Ja |
| ÖVRIG INFO OM SLÄPET | |
|---|---|
| Kulhöjd - 36cm | |
WT Trailers släpvagnar bygger på en helsvetsad ram i europeiskt konstruktionsstål med viktreducerande håltagningar som ger låg vikt och bibehållen styrka.
Med varmgalvaniserad ytbehandling får du ett långsiktigt korrosionsskydd och en stabil konstruktion utan risk för glappande bultförband.
Utvecklat med 30 års erfarenhet inom släptillverkning.
Kåpsläp högsta lasthöjdspunkt 1300mm
Avtagbara kåper med säkerhetsspärr .
Tillverkad i HD-PE Plast ett slagtåligt och lätt matrial.
| Totalvikt |
1000 KG ,1200 KG ,1300 KG |
|---|
Relaterade produkter
Båttrailer 750 kg Obromsat EU släp. 80 km/h Passar båtar upp till 5,2 meter
Delbetalning från 590 kr/månad
Proffs 252 Bromsat släpvagn totalvikt 750/1000/1200 eller 1300 kg med gallergrindar, Släpet har en 1300 kg axel
Delbetalning från 1 106 kr/månad
Lastutrymme: 252 x 132 x 92 cm
Totalvikt: 750/1000/1200 kg /1300kg
Kåpsläp P252 obromsat med 1300 kg axel
Delbetalning från 1 138 kr/månad
Proffs Boggie 292 obromsad släpvagn med gallergrindar
Delbetalning från 1 141 kr/månad
Kåpsläp P292 obromsat med 1300 kg axel
Delbetalning från 1 299 kr/månad
